Hospodářství zažilo recesi i za normalizace, a to dvakrát

Praha – Ekonomové z VŠE a Český statistický úřad posbírali data o českém předrevolučním hospodářství a poskládali z nich ucelený obrázek o vývoji ekonomiky v letech 1970 až 1990. Přitom spočítali, že v tomto období klesla ekonomika České socialistické republiky (ČSR) hned dvakrát – v letech 1981 a 1982, kdy na zemi se zpožděním dolehla ropná krize. Naopak nejvíce stouplo hospodářství v roce 1975, kdy si HDP meziročně připsal 5,6 procenta.

Studie obsahující odhady hrubého domácího produktu české části tehdejší federace (nikoliv celé ČSSR) je výsledkem tříletého projektu katedry ekonomické statistiky Vysoké školy ekonomické a Českého statistického úřadu nazvaného Historické časové řady hrubého domácího produktu České republiky. Projekt řešila VŠE v letech 2010 až 2012 a byl financován Grantovou agenturou ČR. Vedoucím projektu byl prorektor VŠE Jakub Fischer.

Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ:

„Časové řady navazují na historickou revizi národních účtů od roku 1990, kterou ČSÚ provedl. Je to skutečně velmi unikátní výstup, protože čtyřicetiletou časovou řadu má podle našich informací ze zemí bývalého Východního bloku pouze Česká republika.“

Odhady byly sestaveny především na základě údajů statistických úřadů. Jak upozornila předsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ) Iva Ritschelová společně s rektorem VŠE Richardem Hindlsem, odhady HDP jsou plně srovnatelné se současnou řadou údajů o vývoji ekonomiky, které vycházejí z metodiky Evropské unie ESA 1995, a také s oficiálními údaji publikovanými Českým statistickým úřadem od roku 1990.

Proč bylo vůbec přepočítání potřeba? Důvod je jednoduchý – dřív statistici hodnotili ekonomiku úplně jinak. „Největší rozdíly se týkají služeb, protože nejen podle tehdejší statistiky, ale i ideologie byly považovány za takzvaně neproduktivní,“ vysvětluje vedoucí řešitelského týmu Jakub Fischer.

Graf HDP
Zdroj: ČT24/VŠE & ČSÚ

A právě služby za poslední dvě desetiletí nabraly na významu. Jiné obory naopak výrazně ztratily, například zemědělská výroba se propadla víc než o třetinu.

„Akademická obec i ekonomičtí analytici mají nyní k dispozici dvakrát delší časové řady HDP a jeho struktury než dosud,“ uvedla Ritschelová, která ale zároveň poznamenala, že se nejedná o oficiální výsledky ČSÚ. „Ve světě je běžné, třeba v USA, že mají časové řady od roku 1929. My jsme měli jenom těch posledních 22 až 23 let,“ doplnil rektor VŠE Hindls.

Struktura ekonomiky se příliš nemění

Struktura ekonomiky se od roku 1970 do současnosti u většiny složek výrazně nezměnila. Zatímco před více než 40 lety se konečná spotřeba domácností podílela na HDP 53 procenty, v roce 1990 to bylo 55 procenty a v roce 2010 jen 50 procenty.

Struktura HDP
Zdroj: ČT24/VŠE & ČSÚ

Hrubá tvorba kapitálu ve stejných letech tvořila 26 procent (1970), 24 procent (1990) a 25 procent HDP (2010). Od roku 1970 ovšem stoupla podle analýzy spotřeba vládních institucí, a to z 14 procent HDP až na 22 procent v roce 2010.

Za čtyřicet let z 300 miliard na téměř 4 biliony

Podstatně ale narostl objem domácího produktu. Podle výpočtů VŠE a údajů ČSÚ činil HDP v běžných cenách v roce 1970 necelých 293 miliard korun, v roce 1990 to bylo necelých 633 miliard korun a loni to bylo již 3,844 bilionu korun.

HDP 1970–1990
Zdroj: ČT24/VŠE & ČSÚ

Od dob normalizace vzrostly i platy – zatímco ještě v roce 1989 byla průměrná mzda zhruba 3 000 korun, v loňském roce se zvýšila na 25 101 korun. A lidé si za ni mohou koupit víc. Například koncem osmdesátých let si lidé na televizi šetřili i šest měsíců, teď si za průměrnou mzdu můžou koupit i dvě měsíčně. Na druhou stranu ale výrazně vzrostly náklady na bydlení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...