Česko uspělo v pětimiliardové arbitráži s Konsortium Oeconomicus

Praha - Česká republika se stala vítězem v arbitráži o pět miliard korun, které žádal švýcarský investor Konsortium Oeconomicus, informovalo dnes ministerstvo financí. V krátké době jde o druhou arbitráž, kdy Česká republika uspěla. Naposledy to byl spor George Nepolsky proti České republice.

Jádrem sporu bylo vystavení pětimiliardové garance ze strany ministerstva životního prostředí, respektive Státního fondu životního prostředí, na výstavbu spalovny odpadů v Mladé Boleslavi. Po definitivním zmaření projektu kvůli bankrotu společnosti její majitelé vůči Česku uplatňovali proplacení garancí. „Je to další případ, kdy zahraniční investor ze svého obchodního neúspěchu viní Českou republiku a kdy se ministerstvu financí podařilo v arbitráži vyhrát,“ přiblížil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

ministr financí Miroslav Kalousek

„Arbitrážní tribunál vyhověl našemu návrhu, ukončil celé řízení, a tím se nám podařilo odvrátit hrozbu pro peníze daňových poplatníků ve výši téměř pět miliard korun. Tribunál nám navíc přiznal plnou náhradu nákladů řízení.“ 

Česká strana vynaložila na soudní náklady osm milionů korun, které jí budou podle Jakoba uhrazeny. ČR zatupoval právní tým, který vedla Karolína Horáková z advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges.

Česká republika nyní vede podle údajů ministerstva financí dvě arbitráže na základě smluv o ochraně investic, jsou to spory s německými firmami InterTrade a ECE Group. Dohromady si firmy v arbitrážích nárokují zhruba do sedmi miliard korun. V obou případech se čeká na verdikt arbitrážního tribunálu. 

4 minuty
Rozhovor s Michalem Kohoutkem
Zdroj: ČT24

Probíhající arbitráže

  • ECE Group

Nárok: 70,3 milionu eur (1,8 miliardy korun)

Spor: Rozhodnutí MMR ohledně plánované stavby obchodně-společenského centra Galerie v Liberci. Ministerstvo zrušilo územní rozhodnutí pro výstavbu poté, co uznalo námitky nizozemské firmy Multi Development, že se nestala účastníkem stavebního řízení.

  • InterTrade

Nárok: 87,3 milionu eur (3,4 miliardy korun)

Spor: Kauza spojená s Lesy ČR. Bývalý německý majitel lesnické firmy CE WOOD se soudí se státem kvůli zadávání tendrů.

Česku dále potenciálně hrozí deset arbitráží s nároky do 20 miliard korun. U těchto sporů ovšem nebyly žaloby podány. „Nepovažujeme za příliš pravděpodobné, že budou skutečně zahájeny. Nemyslíme si, že tyto subjekty skutečně podají arbitrážní žalobu,“ dodal Jakob. Vedle toho ČR rovněž čelí 22 různým podáním souvisejícím s investicemi do fotovoltaických elektráren. U těchto sporů rovněž dosud nebyly podány žaloby.

Celkové náklady ministerstva financí na právní služby v souvislosti s arbitrážemi se ke konci loňského roku přiblížily hranici dvou miliard korun. V samotném roce 2011 činily téměř 237 milionů korun, o rok dříve to bylo 145 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Osud Balíkovny zůstává nejasný

Od České pošty se od dubna organizačně oddělila ztrátová Balíkovna, stále ale zůstává ve vlastnictví státu. Ten chce zjistit, jak služba dokáže fungovat samostatně a případně ji prodat.
před 3 hhodinami

USA neodloží zavedení zvýšených cel, říká ministr obchodu Lutnick

Spojené státy neodloží zavedení zvýšených cel, která začnou podle plánů prezidenta Donalda Trumpa platit ve středu 9. dubna, uvedl podle agentury Reuters ministr obchodu Howard Lutnick. Podle něj cla budou platit nejméně dny či týdny. Zvýšená cla se týkají také států Evropské unie (EU) včetně Česka či asijských států. Některé z nich zřejmě odvetná cla nezavedou.
před 3 hhodinami

Dopady amerických cel na Česko budou spíše sekundární, shodli se Kupka a Havlíček

Tuzemská ekonomika je vůči americkým clům odolná, myslí si ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Dopady podle něj budou spíše sekundární. S tím v Otázkách Václava Moravce souhlasil i místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Ten však míní, že odolnost české ekonomiky se v důsledku opatření Evropské unie snižuje. „Přeregulovanost“ evropského trhu kritizoval i europoslanec Filip Turek (za Přísahu a Motoristé sobě). Dle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) jsou cla strategicky špatnou zprávou, ačkoli krátkodobý efekt nemusí být tak významný.
16:39Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 14 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánovčera v 12:21

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
včera v 07:30

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025
Načítání...