Cestu Šarapatky na Krym platila organizace ultrapravicového aktivisty

Praha - Jako pozorovatel se krymského referenda zúčastnil poslanec za hnutí Úsvit přímé demokracie Milan Šarapatka. Jak zjistila Česká televize, misi financovala Euroasijská pozorovatelna pro demokracii a volby. Na jejím webu přitom pravidelně publikuje belgický aktivista Luc Michel. Francouzská média ho označují za člověka s ultrapravicovými názory, který vyjadřuje podporu světovým diktátorům. O to, kdo cestu Šarapatky na Krym financoval, se politik nezajímal. Spolu se Šarapatkou na Krym odjeli také exposlanec ČSSD a nyní starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek a poslanec ANO Stanislav Berkovec, ani jeden z nich ve své účasti problém nevidí.

Nabídka účasti pro Šarapatku v pozorovatelské misi přišla od bývalého poslance ČSSD Miloslava Souška (současný starosta Vysokého Mýta). Pobyt zastřešovala organizace se zvláštním pozadím. „Letenky hradila Euroasijská pozorovatelna. Byl jsem tam, samozřejmě, gratis. Podrobnosti financování mě zajímaly jen okrajově. Pro mě bylo důležité vidět, co říkají účastníci hlasování a jaká je tam atmosféra,“ řekl k otázce, zda se zajímal o toho, kdo ho na Krym vyslal.

Luc Michel je belgický politický ultrapravicový aktivista, jenž se v osmdesátých letech podílel na přípravě neonacistického bulletinu Naše Evropa, který spolupracoval s otevřeně antisemitskou francouzskou organizací FANE a který v současné době tráví čas tím, že otevřeně podporuje světové diktátory proti „západnímu imperialismu“.

Šarapatka jméno Michel neznal a nepřišlo mu, že se návštěvou Krymu pod jeho „křídly“ jako mezinárodní pozorovatel zkompromitoval. „Nevím, kdo to je, a podrobněji jsem to nestudoval. V tu chvíli mě to netrápilo a ani teď. Myslím, že o svou pověst dbám,“ uvedl zakonodárce.

Šarapatka: Všechno bylo formálně v pořádku a demokraticky

Západ referendum neuznává a OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) ani EU tam pozorovatele nevyslaly. Nicméně někteří pozorovatelé tam byli; Milan Šarapatka, který na hlasování dohlížel na jihovýchodě poloostrova Krym: „Tady ve všech těch volebních místnostech byly formální podmínky splněny… Já nebudu spekulovat, zda to referendum bylo legální, nebo nelegální, ale přání těch lidí, kteří tady žijí, bylo zcela jednoznačné. Referendum proběhlo a lidé se v něm vyjádřili.“

V souvislosti s Krymem, ukrajinskou krizí a organizací Luca Michela je také zajímavé, že na webu organizace se píše, že jedním z jejích cílů je zastavení západních nevládních organizací. Každé zhruba tři dny organizace na webu zveřejňuje videa nazvaná Zprávy ze skutečného Ruska, což jsou videa ruskou vládou placené stanice Russia Today, a také, že veškeré články o Rusku a Ukrajině na webu této společnosti jsou psány ve spolupráci s Russia Today a bývalou státní agenturou RIA Novosti.

„Šlo o to zjistit, jak referendum probíhá. Je lhostejné, kdo zaplatil letenku. Důležité bylo vědět, co se tam děje. Alespoň mně to tak přijde,“ prohlásil Šarapatka.

Spolu se Šarapatkou na Krym odjeli také exposlanec ČSSD a nyní starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek a poslanec ANO Stanislav Berkovec.

Miroslav Soušek svou účast obhajuje tím, že byl ve městě Sudak jako soukromá osoba na pozvání belgické nevládní organizace. „Jel jsem tam jako člověk, který se v minulosti kontroly voleb účastnil. Byli tam se mnou dva čeští poslanci, poslanci z Polska, europoslanec z Maďarska, lidé z Francie a Belgie napříč politickými názory a funkcemi,“ řekl Soušek. Podle něj bylo vše standardní, průběh referenda byl srovnatelný s volbami v Česku, žádné vojáky ani domobranu ve městě neviděl.

Zastupitelé Vysokého Mýta Souškovy výroky odsuzují a nechtějí, aby Vysoké Mýto bylo zmiňováno v souvislosti s krymským referendem na stránkách ruského tisku. Vysoké Mýto je na ruské vojáky citlivé, ve městě byla po roce 1968 silná sovětská posádka.

Také podle poslance hnutí ANO Stanislava Berkovce hlasování proběhlo svobodně a zahraniční poslanci se pohybovali volně podle svého přání. Svým způsobem tak popírá slova předsedy vlády Bohuslava Sobotky, který uvedl, že víkendové referendum je neregulérní, mimochodem proto, že nebyli na Krym vpuštěni mezinárodní pozorovatelé. Situace na Krymu je nevratná, dodal Berkovec pro Deník.cz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Řidičský průkaz letos skončí téměř půl milionu lidí

Přes 460 tisíc řidičů si do konce letošního roku musí vyměnit svůj řidičský průkaz, končí jim jeho platnost. Nejvíce – asi 66 tisíc – jich je ve Středočeském kraji. Od roku 2023 mohou lidé o nový průkaz žádat on-line. Od léta na úřad nebudou muset ani kvůli vyzvednutí. Přesto zatím on-line žádosti využívá jen zlomek řidičů.
před 25 mminutami

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
před 55 mminutami

Pacientům s těžkým astmatem pomáhá biologická léčba

Je světový den astmatu. V Česku jím trpí až milion lidí. Přibývá i těžkých pacientů, pro něž je vhodná biologická terapie. Zatím ji podstupuje čtrnáct set z nich. Podle specializovaného národního centra by ji ve skutečnosti potřeboval až desetinásobek.
před 9 hhodinami

Celníci zabavili v tržnici SAPA padělky v hodnotě desítek milionů korun

Celníci a inspektoři minulý týden zabavili při razii v pražské tržnici SAPA minimálně sedmnáct tisíc padělků. Originální výrobky, především oblečení, boty a kabelky, by měly celkovou hodnotu přes 35 milionů korun. Třídění a počítání zabaveného zboží trvalo několik dnů, přesný výsledek teprve Česká obchodní inspekce zveřejní. V loňském roce odhalila téměř třicet tisíc kusů imitací, zhruba polovina z nich bylo právě oblečení. Společně s hračkami, obuví a koženou galanterií patří k nejčastěji zabaveným falzifikátům.
před 10 hhodinami

Poslanci posunuli novelu o vzniku národního parku Křivoklátsko do třetího čtení

Sněmovna po mnoha hodinách debat dokončila druhé kolo schvalování vzniku národního parku Křivoklátsko. Jeho potřebnost opět obsáhle zpochybňovali zejména poslanci ANO, kteří spolu se zástupci SPD vytvoření parku odmítají. Poukazovali především na nesouhlasný postoj místních obyvatel a obcí s vytvořením parku. Dolní komora kvůli tomu asi ve vládní novele o ochraně přírody přinejmenším upraví povolené nebo zakázané činnosti v národních parcích včetně stavebních.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ke čtvrtině nehod s chodci dojde na přechodech. BESIP spouští kampaň

Každý rok dojde k více než třem tisícům dopravních nehod s účastí chodců. Více než čtvrtina se stane na přechodech a v jejich blízkosti. BESIP proto spustil kampaň Chybělo málo. Cílem je upozornit na zranitelnost chodců v silničním provozu a poukázat na prevenci srážek na přechodech. Součástí kampaně jsou interaktivní obrazovky ve dvou obchodních centrech v Praze a jednom v Brně, videa na sociálních sítích a vysílání spotů.
před 13 hhodinami

O Spojených státech i rusko-ukrajinské válce debatovali hosté Politického spektra

O proměně politiky po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu, o rusko-ukrajinské válce či o prioritách v domácí politice debatovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnili Matěj Gregor (Motoristé sobě), Adam Hruška (Volt Česko) a Jiří Nedvěd (Sociální demokracie).
před 14 hhodinami

O clech či klimatu debatovali hosté Politického spektra

O amerických clech a o tom, jak by na ně mělo Česko reagovat, nebo o takzvaném Zeleném údělu a obecně o reakci na měnící se klima debatovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnili Pavel Trčala (Moravské zemské hnutí), Matěj Pomahač (Strana zelených) a Libor Vondráček (Svobodní).
před 14 hhodinami
Načítání...