Zeman: Je komické, že se schůzka v Lánech tajila

Praha - Prezident Miloš Zeman nepovažuje aktéry schůzky v Lánech za pučisty. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo, k setkání došlo podle něj z iniciativy skupiny kolem Michala Haška a snaha utajit schůzku prý neměla žádné opodstatnění. Sestavením vlády chce prezident pověřit politika, kterého jako vítěz voleb navrhne ČSSD. Respektovat hodlá i případnou koalici sociálních demokratů s ANO a lidovci.

Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola navštívili prezidenta republiky na zámku v Lánech krátce po uzavření volebních místností ve chvíli, kdy jejich stranický šéf Bohuslav Sobotka seděl ve volebním studiu. Podle Sobotkových stoupenců uvnitř strany měl být v Lánech dohodnut plán, jak ho sesadit, protože následující den předsednictvo Sobotku vyzvalo k rezignaci a vyňalo ho z povolebního vyjednávacího týmu.

Miloš Zeman v rozhovoru pro Právo řekl, že by křídlo kolem Michala Haška neoznačoval za pučisty, prý šlo jen o rozdílné názory v rámci vedení demokratické strany. „Nemluvil bych tedy v žádném případě o pučistech, protože v tom případě je tady dvacet pučistů proti 13 lidem, kteří měli odlišný názor. To je prostě v každé politické straně běžné. Předsednictvo hlasuje jednou tak a jednou onak,“ uvedl prezident o schůzce v Lánech a následném vývoji v ČSSD.

Zeman o Haškově lži: Já bych se schůzkou s prezidentem pochlubil

Kritika se na druhého muže ČSSD Michala Haška snesla zejména ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že o schůzce v Lánech lhal – čtyři dny totiž tvrdil, že k ní nedošlo. „Na obsahu této schůzky nevidím nic zvláštního a pokládám za poněkud komické, jestliže byla utajována,“ glosoval toto jednání prezident. „Být Michalem Haškem, tak bych se naopak na jejich předsednictvu pochlubil, že je prezident na jejich žádost přijal.“

Miloš Zeman v rozhovoru pro Právo: „Já sám pokládám za poněkud absurdní jakoukoliv schůzku utajovat z toho prostého důvodu, že starý Jiří Dienstbier, kterého jsem si vážil, správně pravil, že v Čechách se všechno vykecá.“

Ze záznamu rozhovoru pro Právo:

„Já se nechci vyjadřovat k situaci v žádné politické straně. Je zcela na ÚVV, pro co se rozhodne, pouze konstatuji, že nesouhlasím s názorem, že oněch 20 členů předsednictva, kteří hlasovali tak, jak hlasovali, jsou jacísi pučisté. Jsou to prostě lidé, kteří měli odlišný názor od 13 lidí, kteří hlasovali v opačném smyslu.“

„Pověřím jednáním o sestavení vlády toho, koho mně vítězná strana doporučí, ať to bude kdokoli. Na druhé straně vzhledem ke složité povolební situaci, bude nejdříve následovat fáze pověření jednáním o sestavení vlády, nebudu od toho, koho pověřím, vyžadovat 101 podpisů, ale spolehnu se na jeho veřejné prohlášení, že tuto odporu má. Pokud by se ukázalo při hlasování o důvěře, že takovou podporu nemá, pak by jeho veřejné prohlášení pozbylo platnosti a takový člověk by samozřejmě ztratil moji důvěru.“

4 minuty
Prezident Zeman k rozkolu v ČSSD pro Právo
Zdroj: ČT24

Obsah vlastního lánského setkání, k němuž došlo ve volební sobotu, potom popsal následovně: „Domnívám se, že si kolegové chtěli ověřit, zda platí moje prohlášení, že pověřím premiéra sestavením vlády v případě, když to bude premiér z vítězné strany a když mně ho vítězná strana doporučí. Řekl jsem jim, že v složité povolební situaci předpokládám, že bych nejdříve po vzoru Václava Havla pověřil toho, koho mi soc. dem. doporučí, jednáním o sestavení vlády, s tím, že pokud získá parlamentní většinu, jmenuji ho premiérem.“

I Zeman nyní čeká, jak o Sobotkově a Haškově osudu rozhodne nedělní ústřední výkonný výbor, teprve poté chce činit další kroky. Pokud jím designovaný premiér neobstojí, svůj druhý ústavní pokus na sestavení vlády chce Zeman dát někomu jinému. „Takový člověk by samozřejmě zklamal moji důvěru,“ vysvětluje.

Sobotka dál trvá na odchodu „pučistů“

Sám předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dál trvá na odchodu trojice účastníků lánské schůzky z vedení ČSSD. Jejich jednání byla podle něj velká chyba. Sobotku už podpořilo devět z celkem čtrnácti krajských organizací. Včera se k nim přidali i sociální demokraté v Praze, v Moravskoslezském, Jihomoravském a Zlínském kraji. Dnes odpoledne se sejdou sociální demokrati ze středních Čech a podle jejich místopředsedy Jana Hamáčka se dá předpokládat, že i tentokrát se postaví za předsedu. „Jak jsem četl usnesení z jednotlivých okresů, podpora Bohuslava Sobotky je docela silná,“ prohlásil. „Rezignace na stranické posty by byla adekvátním vyvozením odpovědnosti.“

Vzdání se mandátu ale Hamáček po účastnících lánské schůzky žádat nechce a věří, že stranu neopustí ani sami od sebe. „Jsem přesvědčen, že i když někdo udělal chybu, stále je schopen pracovat pro sociální demokracii. Vytváření frakcí a odštěpování se od klubů by proti této praxi bylo,“ podotkl.

Z návštěvy Lán zatím vyvodil politické důsledky pouze Zimola a rezignoval na pozici ve vedení strany. Chovanec je zatím rozhodnutý rezignovat 9. prosince na post hejtmana, poslancem ovšem zůstane. Řekl také, že v úterý nabídl rezignaci na post místopředsedy strany, Sobotka ji ale nepřijal. Přesto ji nabízí dál. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Silné deště na východě Česka vytopily desítky budov

Část Přerovska ve čtvrtek postihly lokální bouřky, ty nejsilnější zasáhly Ústí, Černotín a Skaličku. S přívalovými dešti se setkali lidé například také v Hranicích či na Potštátsku. V Ústí přívalové deště vyplavily i několik nemovitostí. Hasiči na mnoha místech čerpají vodu a čistí komunikace od nánosů bahna, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek. Po odpoledních přívalových deštích zasahovali hasiči také ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku. Nejvíc zasažený byl Domanín.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Hasičem roku se stal Karel Žilinský za záchranu chlapce

Hasičem roku se stal Karel Žilinský z Moravskoslezského kraje za záchranu chlapce, který spadl z okna na střechu autobusové zastávky. Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku ankety se uskutečnilo ve čtvrtek ve Španělském sále Pražského hradu. Loňským hasičským zásahem roku se stalo zvládnutí povodní na Jesenicku. Velitelem roku byl vyhlášen Jan Pastucha za pohotové reakce a schopnost určit nejkritičtější místa v oblasti povodní.
před 7 hhodinami

Státní zástupci chtějí vyšší platy. Plánují podat žaloby

Státní zástupci si chtějí ústavními žalobami vymoci vyšší platy, podobně jako soudci. Argumentují tím, že stát jejich výdělky navázal právě na zmíněnou profesi. Obě skupiny chtějí dorovnat příjmy na platovou základnu určenou trojnásobkem průměrné mzdy za letošní i minulý rok. Někteří státní zástupci také považují letošní novelu zákona o platech ústavních činitelů za retroaktivní. Argumentují, že jim kvůli tomu v únoru – ve srovnání s lednem – klesly platy.
před 7 hhodinami

Hasiči snížili stupeň poplachu u Rynholce

Hasiči mají u požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku zcela uhašeno devadesát procent plochy. Stupeň poplachu ve čtvrtek v 19:00 snížili na druhý. Na místě zůstává devět hasičských jednotek, tedy zhruba 45 hasičů. Zásahem se podařilo uchránit hodnoty na průmyslové lince v areálu ve výši 350 milionů korun, škoda zatím vyčíslená nebyla. V pátek by mohla prý být vyhlášená likvidace.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
před 8 hhodinami
Načítání...