Anticeny Velkého Bratra „vyhráli“ hejtman Běhounek i ministerstvo průmyslu

Anticeny Velkého Bratra určené pro lidi a instituce narušující podle pořadatelů nejvíce soukromí připadly letos vysočinskému hejtmanovi a poslanci Jiřímu Běhounkovi (za ČSSD), ministerstvu průmyslu, Úřadu vlády a společnosti Equa Bank. Běhounka „ocenilo“ pořádající sdružení Iuridicum Remedium za poslanecký návrh na neomezený přístup k elektronické zdravotnické dokumentaci; ministerstvo pak za návrh právní úpravy masivního sběru dat pro potřeby policie. Do Strakovy akademie jde Cena Velkého Bratra za definici, jak poznat Roma. Úřad vlády s hodnocením nesouhlasí, podle hejtmana Běhounka jde o nedorozumění.

O anticenách rozhoduje osmičlenná porota složená z právníků či novinářů na základě nominací, které zaslala veřejnost. Název odkazuje na hlavu totalitního režimu v Orwellově románu 1984. Výsledky vyhlašuje pořádající organizace ve čtyřech kategoriích.

Kategorie Dlouhodobý slídil připadla ministerstvu průmyslu a obchodu za zákon o elektronických komunikacích, který má v gesci. Porotě se nelíbí povinnost poskytovatelů služeb elektronických komunikací shromažďovat metadata a plošně je půl roku uchovávat pro potřeby policie a dalších orgánů.

„Jde o velmi citlivá data o tom, kdo s kým komunikuje, ale i o podrobné údaje o pohybu každého z nás,“ upozornili vyhlašovatelé cen. Připomněli přitom, že Soudní dvůr EU označil podobný plošný sběr dat za nelegální.

obrázek
Zdroj: ČT24

Návrhem na zrušení paragrafů několika zákonů, které se plošného sběru dat týkají, se bude zabývat i český Ústavní soud. Poslanci ze šesti stran se před koncem minulého roku podepsali pod návrh, podle kterého takové uchovávání informací o chování lidí nemá výrazný vliv na objasňování kriminality. I oni přitom odkazují na verdikt evropského soudního dvora.

Ministerstvo podle jeho mluvčího připouští, že „uchovávání provozních a lokalizačních údajů je významným zásahem do některých ústavně zaručených práv“, ale domnívá se, že převažuje veřejný zájem na odhalování trestné činnosti a ochraně bezpečnosti obyvatel Česka před
pachateli trestných činů.

Přístup ke zdravotní dokumentaci bez limitů, nebo cesta k vyspělé Evropě?

Hejtman Kraje Vysočina a zároveň poslanec Jiří Běhounek (za ČSSD) je pak podle pořadatelů „Úředním slídilem“. Anticenu mu vynesl návrh na široký přístup k elektronické zdravotní dokumentaci prostřednictvím Národního kontaktního místa. Jde o tzv. přílepek, který Běhounek připojil k zákonu o elektronické identifikaci.

„Zákon zcela postrádá nezbytné limity tohoto přístupu, stejně jako zcela mlčí o tom, zda může pacient sdílení svých citlivých dat jakkoli ovlivnit,“ vysvětlili porotci svoji volbu.

Běhounek v době, kdy se zákon schvaloval, obhajoval svůj pozměňovací návrh snahou zapojit Česko do celoevropského systému výměny zdravotnické dokumentace. „Materiál jsem dal jako pozměňovací návrh proto, abychom projekt, na který jsme dostali dotaci kolem devíti milionů korun, úplně nezabili,“ řekl loni v létě serveru iDnes.cz.

Po udělení anticeny dal Jiří Běhounek najevo, že si myslí, že je všechno ošetřené. „Opakovaně jsem to konzultoval,“ uvedl. Udělení Ceny Velkého Bratra považuje za nepochopení. Podle něj to také ukazuje na odpor proti elektronizaci zdravotnictví. „Jde o to, abychom vůbec měli národní kontaktní centrum a výměnu zdravotnické dokumentace s Evropou,“ dodal.

Povinné TelcoScore a definice Roma

Kategorii Firemní slídil „vyhrála“ Equa Bank, která vyžaduje souhlas klientů s poskytnutím tzv. TelcoScore sestaveného z dat telefonních operátorů. Banka tak prověřuje kredibilitu zákazníka.

Porotě se nelíbí především to, že souhlas nelze odmítnout, k poskytnutí skóre je přitom nutný. „Vyžadování souhlasu i u dalších finančních ústavů povede k tomu, že takový souhlas bude stěží moci být považován za svobodný,“ podotkli porotci.

Podle mluvčí Markéty Dvořáčkové však banka připravuje aktualizovanou verzi žádosti o spotřebitelský úvěr. „Již umožňuje volbu udělení souhlasu, nebo nesouhlasu o využití služby TelcoScore ze strany klienta, a to v průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku,“ slíbila.

obrázek
Zdroj: ČT24

Na Úřad vlády pak jde anticena v kategorii Výrok Velkého Bratra. Pro sčítání Romů totiž vytvořil definici, jak Roma poznat. Jde podle ní o člověka, „který se za něj sám považuje, aniž by se nutně k této příslušnosti za všech okolností hlásil, a/nebo je za něj považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů“.

Porotci zdůraznili, že není možné označovat kohokoli za příslušníka jakéhokoli etnika jinak, než že se k etnicitě sám přihlásí. Definici proto prohlásili za neadekvátní a nepřijatelnou.

Úřad se však prostřednictvím mluvčí kabinetu Barbory Peterové ohradil. Mluvčí poukázala, že cílem materiálu byl boj proti diskriminaci. „Při diskriminačním jednání nehraje zásadní roli skutečnost, jak diskriminovaná osoba sama sebe vnímá, ale to, jak ji vnímá a posuzuje okolí,“ poukázala. Míní proto, že metodika, kterou porota Cen Velkého Bratra kritizovala, „může přispět k účinnějším opatřením podporujícím integraci romské menšiny“.

Kromě negativních ocenění udělují pořadatelé Cen Velkého Bratra vždy i jedno pozitivní. Letos je získala nezisková organizace Open Whisper Systems, která vyvíjí aplikaci určenou pro šifrovanou mobilní komunikaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahování do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 5 mminutami

Česko si připomíná Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si v ranních hodinách před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínají i na dalších místech v Praze i v celé republice.
09:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
14:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
11:49Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pavel povýšil Řehku na armádního generála, Koudelku na generálporučíka

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek jmenoval do hodnosti armádního generála, což je nejvyšší hodnost v české armádě, náčelníka generálního štábu Karla Řehku. Na návrh vlády také po roce povýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku z hodnosti generálmajora na generálporučíka. Celkem prezident povýšil dvanáct lidí, dvěma dalším hodnost propůjčil.
11:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Výdaje státu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly

Přímé výdaje státního rozpočtu související s rusko-ukrajinskou válkou loni klesly meziročně o 7,1 miliardy na 17,3 miliardy korun. Nejvyšší část z toho tvořila humanitární dávka, která vyšla na osm miliard, uvedla vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok s odvoláním na údaje správců kapitol. Upozornila ale na to, že toto číslo nezahrnuje utajované údaje.
před 10 hhodinami

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 12 hhodinami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 13 hhodinami
Načítání...