Jan Sváček se ani na druhý pokus ústavním soudcem nestal

Praha – Jan Sváček se nestal členem Ústavního soudu - a to i přesto, že měl silnou podporu prezidenta Miloše Zemana. Ten přišel za svého kandidáta agitovat přímo na volbu. Senátory ubezpečoval, že kontroverze kolem Sváčka plyne jen z pomluv. „V naší společnosti je každý člověk, který vynikne v nějaké profesi, obklopen narůstající vlnou závisti a k ní se vážící vlnou pomluv. Tato vlna pomluv je často generována právě těmi, kdo nebyli úspěšní a kdo si takto kompenzují svůj komplex méněcennosti,“ uvedl Zeman. Kdo je tedy muž, který potřeboval takové zastání a dva prezidenti už stáli o to, aby byl členem instituce, která zaručuje základní práva - a přesto u senátorů podporu nenašel?

Českobudějovický rodák, vrchní soudce, poradce prezidenta Klause, ale také člen komunistické strany. Kontroverzní Jan Sváček na sebe upozornil nejen svými aktivitami před rokem 1989. Jeho jméno se objevuje i v mediálně známých kauzách, a to ne vždy v kolonce „soudce“. Často je naopak zmiňován spíš jako kontakt a blízký známý lidí zapojených do různých kauz.

Měl být například spojen s úplatky za pomoc při propouštění katarského prince Hnida bin Abdal Sáního, které vyjednávali katarští emisaři. Setkání s nimi Sváček přiznal, ale odmítl, že by šlo o vyjednávání úplatků. „V asi dvouhodinovém rozhovoru jsme probírali trestněprávní otázky, ale nikoliv konkrétní materiální případy. Neprobírali jsme tedy ani případ katarského prince,“ řekl. A podobně vysvětlil i další kauzy, ve kterých se jeho jméno objevilo. Takových je celá řada.

Setkával se na tenise se zakladatelem H-Systemu Petrem Smetkou, i když figuroval jako předseda městského soudu, který kauzu soudil, a zároveň jako svědek. Měl být napojený na soudce, kteří byli v kontaktu se členem takzvaného Berkova gangu Vladislavem Větrovcem. Má blízké kontakty s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou nebo advokátem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem, byl členem Lions Clubu, jehož zakladatelem byl lékař Jaroslav Barták, známý kauzou sexuálního napadání svých asistentek.

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček
Zdroj: ČT24

Kamarádi na úkor soudcování?

Sváček proti všemu už v minulosti vystoupil. Namítal, že se setkává s řadou lidí, nemá to ale vliv na jeho soudcovské rozhodování. Například s Hrdličkou se seznámil jako s místostarostou Prahy 10 kvůli služebním bytům pro soudce. Takové jednání bylo zřejmě blízké - muži si navzájem tykají.

„Ty kontakty ve všech jednotlivostech jsou vysvětlitelné. Jenže v tom souhrnu naznačují, že Sváčkův společenský život byl možná až příliš významný,“ říká pro portál ČT24 komentátor Tomáš Němeček. Podle něj to samo o sobě problém být nemusí, jenže takové mediální kauzy jsou ve výsledku to hlavní, čím na sebe Sváček připoutává pozornost. A soudcování jde stranou.

A to i když má za sebou i řadu kontroverzních rozhodnutí. Sváček do funkcí prosazoval lidi, kteří soudili trestní věci za bývalého totalitního režimu. Například v roce 2006 navrhl jmenovat soudcem Karla Kudláčka, bývalého totalitního vojenského prokurátora. Pod Sváčkovým vedením také Městský soud v Praze zakázal předběžným opatřením odborářskou stávku, která podle něho nebyla ohlášena včas – a vyvstaly tak otázky napojení na politické představitele. Po kritice ze strany odborů se Sváček postavil za rozhodnutí soudců a popřel, že by rozhodovali na přání politiků.

Přesto je soudcovských rozhodnutí – ať už kontroverzních, nebo ne – ale podle jeho kritiků příliš málo. „Jako soudce je spíš v pozadí. Vlastně se na tomto poli nemá čím chlubit, a to už léta,“ upozorňuje Němeček s tím, že praxe ústavního soudce by měla být bohatší.

Ústavní soud při posuzování Lisabonské smlouvy
Zdroj: ČTK

Sváček jako test loajality Zemanovi

Přesto to pro Sváčka byla už druhá šance dostat se do Ústavního soudu. Loni ho navrhl Václav Klaus a Senát nakonec jeho kandidaturu neschválil. Postavil se proti němu ústavně právní výbor i výbor pro lidská práva. Nakonec mu funkce v tajné volbě unikla jen o dva hlasy. „Pan doktor Sváček na některé věci odpovídal vyhýbavě,“ poznamenal například při minulé volbě k soudcově vystoupení Dienstbier. Vystoupila proti němu třeba i bývalá místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová. 

Letos mu nepomohlo ani to, že se Zeman spoléhal na jeho blízkost s ČSSD, která má v senátu převahu. Sváčkovi se sice tentokrát podařilo naklonit si ústavně právní výbor a zdálo se, že na zvolení dosáhnout může. „Prezidentem je Zeman, takže se logicky zvyšují jeho šance,“ uvedl ještě před volbou Vratislav Dostál, redaktor Deníku Referendum. Ani to ale nepomohlo - senátoři v tajném hlasování vystoupili opět proti. Čtyřicet pět z nich si Sváčka nepřálo, 30 ho mezi ústavní soudce chtělo. I když se očekával těsný výsledek, nakonec byl ještě jasnější než loni.

2 minuty
Sváček novým ústavním soudcem nebude
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Tak jsme to rozjeli a už nikdy nepřestaneme,“ vzpomínal Šámal na start ČT24

Stanice ČT24, která spustila své vysílání 2. května 2005, vyžadovala, aby se její zaměstnanci naučili novým metodám a novému rytmu práce, přiblížil bývalý ředitel zpravodajství ČT24 Zdeněk Šámal. Zpravodajství je podle něj „umění možného“. Vývoj technologií následně umožnil, aby stanice rozšířila svůj obsah, například o takzvané breaking news přenášené z různých koutů světa, sdělil ředitel divize Zpravodajství a publicistika ČT Petr Mrzena v pořadu 90' ČT24, který moderovala Klára Radilová.
před 46 mminutami

Začala platit 25procentní cla na dovoz autodílů do USA

Na dovoz automobilových dílů do USA začala platit 25procentní cla. Americký prezident Donald Trump začátkem týdne podepsal výnosy, které mají jejich dopady snížit – amerických výrobců se nemají týkat některé dovozní přirážky a budou moci autodíly pořizovat levněji. Tuzemských výrobců autodílů se tarify podle Sdružení automobilového průmyslu a firem dotknou spíše nepřímo.
07:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Medici si v soutěži vyzkoušeli operaci pomocí robotů

Operace pomocí robotů už trénují i studenti medicíny. Sílící trend posledních let si medici vyzkoušeli v rámci Robotické olympiády, v níž jejich schopnosti posoudili zkušení chirurgové. Technologie, jejichž výhodou je menší zásah do těla pacienta, lepší dostupnost některých míst pro lékaře či rychlejší rekonvalescence, testovali na trenažérech. Podle lékaře Vojtěcha Nováka z Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol se totiž robotizaci v chirurgii v dnešní době již nelze vyhnout. „Je to budoucnost,“ říká.
před 6 hhodinami

Technologický skok pro českou protivzdušnou obranu. Armáda očekává systém SPYDER

V Pardubicích testují první baterii izraelského raketového systému protivzdušné obrany SPYDER, který zkompletovali pro českou armádu. Ta celkem dostane čtyři baterie, první podle plánů už příští rok na jaře. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 13,7 miliardy korun.
před 6 hhodinami

Poznávání dějin je nikdy nekončící proces, říká historik

Před osmdesáti lety s blížícím se koncem druhé světové války probíhaly jedny z posledních střetů na českém území a obyvatelé se na řadě míst stavěli německým okupantům. „To, co bylo důležité, bylo celé české květnové povstání. Pražské povstání bylo sice největší, ale bylo pouze jednou z bitev,“ sdělil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Kručinskou historik z Vojenského historického ústavu Praha Tomáš Jakl, podle něhož je poznávání historie nikdy nekončícím procesem.
před 7 hhodinami

Rostoucí ekonomika nutně neznačí spokojenost lidí, zaznělo v Událostech, komentářích

Ekonomice se daří, i tak někdy zaznívá, že se Češi mají špatně. Podle hostů Událostí, komentářů objektivní statistiky nutně nereflektují subjektivní pocity lidí. Míru spokojenosti totiž neurčují pouze ukazatele jako růst HDP či míra inflace, ale například zdraví, vzorce myšlení a zakořeněná míra pesimismu, kterou postkomunistické společnosti trpí. I tak si prý Češi uvědomují, že jejich životní úroveň je většinově dobrá. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídali socioložka Paulina Tabery, ekonomka a politoložka Michaela Ševčíková, spisovatel a datový inženýr Petr Ludwig, předseda školských odborů František Dobšík a Tibor Švec (STAN) ze Svazu měst a obcí.
před 13 hhodinami

EK chce častější technické kontroly starších aut. Resort dopravy nesouhlasí

Česko hledá v Evropské unii podporu pro změnu v návrhu Evropské komise, která chce častější kontroly u aut starších deseti let. Tuzemské ministerstvo dopravy volá po zachování stávajícího stavu – tedy prohlídce jednou za dva roky.
před 15 hhodinami

Šest dnů před koncem války zabili nacisté v Terezíně 51 odbojářů

V terezínské policejní věznici gestapa v Malé pevnosti se 2. května 1945 odehrála poslední hromadná vražda českých odbojářů. O život přišlo 51 vězňů (včetně tří žen), převážně představitelů levicové mládežnické organizace Předvoj. Jejich životy vyhasly v den dobytí Berlína sovětskými vojsky a šest dní před koncem války.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...