Vše o ČTHistorie televizního vysílání

Historie televizního vysílání

Televize v našich zemích vysílá více jak sedmdesát let. Nejprve jako Československá televize a po zániku federace jako Česká televize. Její zkušební vysílání bylo zahájeno 1. května 1953 z pražského studia v Měšťanské besedě.

Historie České televize

Historie České televize1992 - 2023

Česká televize vznikla k 1. lednu 1992 podle zákona o České televizi (č. 483/1991 Sb.) jako televize veřejné služby. V současné době vysílá na šesti programech (ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D, ČT art). Generálním ředitelem České televize je od 1. 10. 2023 Jan Souček.

Historie Československé televize

Historie Československé televize1953 - 1992

V Československu televize začala dělat první krůčky již ve 30. letech minulého století. Než se však mohlo dospět ke konkrétním výsledkům, veškerou aktivitu přerušily válečné události. Po osvobození v květnu 1945 byl výzkum obnoven. Zahájením zkušebního vysílání v květnu 1953 začínáme počítat historii Československé televize.

Historické milníky

Rada ČT zvolila novým generálním ředitelem Jana Součka

Skončilo vysílání programu zaměřeného na archivní pořady ČT3

Spuštěna nová videoplatforma iVysílání; představuje novou generaci původních služeb iVysílání a stránek pořadů (Pořady A-Z) na webu ČT

Začal vysílat program zaměřený na archivní pořady ČT3

ČT uskutečnila první televizní přenos v historii ČR z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. Astronaut NASA Andrew Feustel poskytl redaktorovi ČT exkluzivní rozhovor přímo z laboratoře Destiny. Signál putoval přes několik družic až do Nového Mexika, odkud ho poslal satelit EBU.

Rada ČT zvolila generálním ředitelem ČT opětovně Petra Dvořáka.

Začal vysílat program zaměřený na dětské diváky ČT :D (Déčko) a program zaměřený na kulturu a umění ČT art

ČT spustila jako první tuzemský vysílatel funkci červeného tlačítka neboli HbbTV

Zahájeno vysílání sportovního programu ČT4 SPORT

Zahájeno vysílání zpravodajského programu ČT24

Zahájen zkušební provoz živého internetového vysílání. Zkušební provoz se týkal zpravodajských pořadů

Česká národní rada zřídila Českou televizi

Zprovozněn nový objekt televizního zpravodajství na Kavčích horách

Zahájeno vysílání 2. programu Čs. televize

Televizní studia obsazena okupačními vojsky Varšavské smlouvy; legální vysílání probíhá z náhradních pracovišť

Zřízena Československá televize jako samostatná instituce

Zahájeno pravidelné televizní vysílání

Zahájeno zkušební televizní vysílání z Ústředního televisního studia Praha

Projekt historické a teoretické analýzy televizní tvorby

Odborná reflexe televize jako média.

Studie - přehledy - analýzy

Sametová revoluce v Československé televizi

V listopadu 1989 se v pražských ulicích objevily plakáty s nápisem Československá televize lže, jako když Rudé právo tiskne. Vedení televize totiž drželo informační linii danou podřízeností k vedení KSČ. A tak se mezi řadovými zaměstnanci ČST zrodilo protestní hnutí, nazvané „garáže“. Svými každodenními mítinky v garážích přenosové techniky protestující zaměstnanci vytvářeli tlak na vedení televize s cílem, aby ČST začala přinášet pravdivé a objektivní zpravodajství a přímé přenosy z demonstrací na Václavském náměstí. Charakter vysílání se pod tímto tlakem během týdne pomalu postupně proměňoval, až vyvrcholil odvysíláním záběrů z demonstrace na Národní třídě přesně týden poté, přímými přenosy z víkendových manifestací Občanského fóra na Letenské pláni a širokým zpravodajským pokrytím průběhu generální stávky.

Československá televize se během Sametové revoluce oprostila od ideového a politického podřízení jedné vládnoucí politické straně. Její zpravodajství přestávalo být jednostranné a vysílaný program se proměňoval. Na televizní obrazovce se objevily pořady do té doby zakázané nebo omezované kvůli tématu, kvůli proskribovaným tvůrcům, hercům a interpretům. Divákům televize nabídla široké spektrum nových diskusních pořadů, kde se naplno projevila do té doby potlačovaná názorová pluralita.

Pracovníci Československé televize během Sametové revoluce dokázali svými protesty a tlakem na vedení otočit kolem řízení tohoto média a postupně v něm nastartovat přechod od televize propagandistické k televizi veřejné služby.

Více čtěte na stránce Sametová revoluce v ČST